Siirry sisältöön

Maikki ja Paanus ulkomailla - Päivi Väisänen

Maikki ja Paanus ulkomailla - Päivi Väisänen
21,50 €

1 kpl Maikki ja Paanus ulkomailla - Päivi Väisänen

Kauppias

KirjaKeuruukirjakeuruu@printek.fi0403000704Y-tunnus: 1701527-6
Kauppiaan ehdot

Ennakkotilaus: Kirjojen toimitus helmikuun 2026 aikana

MAIKKI JA  PAANUS  ULKOMAILLA
Opintoretkeilyseura Studionmukana Italiassa 1924

 
Tekijän isovanhemmat, siilinjärveläinen opettajapariskunta Maikki ja Albanus Sonninen, osallistuivat seuramatkalle Italiaan kesällä 1924. Heidän matkatoverinsa julkaisivat sanomalehdissä kertomuksia tästä matkasta. Niistä on poimittu kiinnostavimmat palat ja koottu yksi yhteinen matkakertomus.


Näin pääsemme mukaan höyryjunan kyydissä  Euroopan reunavaltioiden kautta ”Italian ihmemaahan”, matkalaisten kertoessa omin sanoin vaikutelmistaan. Kevyt taustoitus valottaa Maikin ja Paanuksen koti- oloja, 1920-luvun maailmanmenoa ja seuramatkailua sekä Opintoretkeilyseura Studio ry:n toimintaa.


Tekijä Päivi Väisänen on helsinkiläinen sukututkimusta harrastava arkkitehti ja tekniikan lisensiaatti. Hän on toimittanut aikaisemmin kolme arkkitehtuurin alaan liittyvää oppikirjaa sekä julkaissut sukulaisensa  kansanrunoilija Arolaisen runot.

ISBN 978-952-88-1383-5
Koko: 170 x 250 mm
160 sivua
Liimanidottu, pehmeäkantinen
Paino: Printek, Keuruu, 2025

Ennakkotilaus: Kirjojen toimitus helmikuun 2026 aikana